Hakkımızda

Barış Elektrik Tarihçesi

1979 yılında, epoksi reçine ve toz silikadan üretilen ölçü transformatörü imalatı amacıyla kurulan BARIŞ Elektrik Endüstrisi A.Ş., 1986 yılından itibaren savunma sanayine hizmet vermektedir. BARIŞ, özgün kompozit yapı üretimindeki özel tekniklerin yanı sıra filaman sargı, reçine transfer dökümü, açık kalıplama ve el yatırması tekniklerini kullanmaktadır.

1988 yılında, Avrupa Stinger Ortak Üretim Programı’na katılan BARIŞ, bu program için filaman sargı ile üretilen ‘Fırlatma Tüpü’ ve özel olarak tasarlanan elektro-mekanik montaj hattında üretilen ‘Gyro-Aktivatör’ alt parçalarını EADS (DASA) ‘ Almanya firmasının alt yüklenicisi olarak üretmektedir. BARIŞ, ‘Fırlatma Tüpü’ ve ‘Ateşleme Kutusu’ alt parçalarını EADS (Aerospatiale, Matra Missiles) ‘ Fransa firmasının alt yüklenicisi olarak ürettiği Eryx Anti-Tank Füze Üretim Ortak Programı’na da 1998 yılında başlamıştır.

BARIŞ, 1995 yılında kurulan Ar-Ge Bölümü’nün yaptığı başarılı çalışmalar sonucunda, 1996 yılında DTM AR-GE Ödülü’nü almıştır. Halen ‘EUCLID CEPA RTP3 İleri Malzemeler’ konulu araştırma projelerinde Türkiye’yi temsil eden BARIŞ, TÜBİTAK, ROKETSAN, ASELSAN ve MKEK için özgün kompozit ürünler üretmektedir.

AQAP-110 Kalite Sistemi ve Sanayi Tesis Güvenlik Belgesi’ne sahip olan BARIŞ, mevcut laboratuvar imkanlarını kullanarak, kendi malzeme veri tabanını oluşturmuştur. Yine, BARIŞ bünyesinde geliştirilen Analitik Tasarım Programı BARCAD ve MSC/NASTRAN, Sonlu Elemanlar (FE) Ticari Yazılımı ile analiz ve tasarım kabiliyeti artırılmıştır.

Bazı Referanslarımız